Aktuality
17.07.2024

Ako sa vysporiadať s vysokou teplotou na pracovisku?

Mgr. Veronika Mokrá - teplota na pracovisku.

Mgr. Veronika Mokrá

Verejný zdravotník / Bezpečnostný technik / Inštruktor prvej pomoci

Letné mesiace prinášajú so sebou nielen slnečné dni a príjemné teploty, ale aj extrémne horúce počasie. Mnohí z nás trávia tieto dni v práci, čo môže mať vplyv na naše zdravie a výkonnosť. Aké povinnosti má zamestnávateľ voči zamestnancom počas letných horúčav?

V nasledujúcich odsekoch sa pozrieme na tieto povinnosti podrobnejšie a poskytneme niekoľko tipov, ako sa vysporiadať s horúčavou na pracovisku.

Vysoká teplota a zodpovednosť zamestnávateľa

Horúčavy, ktoré momentálne sužujú Slovensko, môžu byť pre pracujúcich veľmi vyčerpávajúce. Každý rok počas horúčav dochádza na pracoviskách k viacerým prípadom nevoľnosti alebo ochorení, ktoré súvisia so zvýšenými teplotami. Predchádzanie týmto prípadom si vyžaduje mimoriadnu pozornosť, pretože v extrémnych prípadoch môže prehriatie organizmu spôsobiť aj smrť.

Zamestnávateľ, aby predchádzal poškodeniam zdravia zamestnancov na pracovisku vplyvom záťaže tepla,  vykonáva primerané opatrenia na zníženie nepriaznivého vplyvu záťaže teplom na zdravie zamestnancov. 

Vhodné pracovné podmienky

Zamestnávatelia majú zodpovednosť za zdravie a bezpečnosť zamestnancov. Taktiež má zodpovednosť za to, aby ich zamestnanci mohli pracovať vo vhodných pracovných podmienkach za každých okolností. Musia im tak poskytnúť také pracovné podmienky, ktoré umožnia riadne plniť ich pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku. Táto zodpovednosť sa zvyšuje v prípade extrémnych teplôt, ktoré by mohli ohroziť zdravie zamestnancov.

Legislatíva

Vysoké teploty sú taktiež jedným z faktorov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť pracovnú výkonnosť a produktivitu zamestnancov. Najnižšiu a najvyššiu prípustnú teplotu, ako aj optimálnu teplotu na pracovisku upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 227/2019 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 99/2016 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci. Bez ohľadu na to, či zamestnanci pracujú vo vnútri alebo vonku, zamestnávatelia musia zabezpečiť, aby mali vhodné podmienky na prácu.

Čo vám musí zamestnávateľ zabezpečiť?

Zamestnávatelia majú povinnosť zabezpečiť na pracovisku bezplatný pitný režim v súvislosti so záťažou teplom a chladom na pracovisku. Zamestnávateľ musí nahradiť prostredníctvom pitného režimu najmenej 70 % tekutín stratených počas pracovnej zmeny potením a dýchaním.

Na vonkajších pracoviskách a na vnútorných pracoviskách, kde je prekročená operatívna teplota viac ako 50% dní v roku sa v rámci pitného režimu poskytujú aj minerálne nápoje.  To platí najmä v prípade prác s veľkým energetickým výdajom, ako napríklad stavebná činnosť. Štúdie ukazujú, že už 1% dehydratácia môže znížiť produktivitu pracovníkov až o 12%.

Okrem toho musia zamestnávatelia zabezpečiť optimálne hodnoty mikroklímy na pracovisku, čo zahŕňa správnu teplotu, vlhkosť a prúdenie vzduchu. Tieto faktory majú významný vplyv na pohodu a produktivitu zamestnancov. Ak stavebné riešenie budovy neumožňuje dosiahnuť tieto podmienky, je potrebné ich zabezpečiť technickými opatreniami, ako sú klimatizačné systémy, zvlhčovače vzduchu alebo ventilačné systémy.

Triedy prác a únosná tepelná záťaž

Teploty na základe triedy práce

Triedy prác a ich optimálna teplota, minimálna prípustná teplota  a maximálna prípustná teplota.

Opatrenia na zníženie tepelnej záťaže na pracovisku

Zamestnanci často čelia teplu, ktoré môže znížiť ich výkonnosť a spôsobiť únavu či prehriatie organizmu. To sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou a zvracaním.

Aby sa predišlo týmto zdravotným problémom, najmä počas leta, je potrebné zaviesť na pracoviskách niekoľko preventívnych opatrení. Pri dlhodobej práci počas mimoriadne teplých dní, kedy teplota nameraná v tieni je nad 30 °C a pri zvýšenej teplote na vnútorných pracoviskách je zamestnávateľ povinný vykonať opatrenia a zmeniť štandardné pracovné podmienky.

Na vnútornom pracovisku, na ktorom dochádza k záťaži teplom, zamestnávateľ vykoná opatrenia na jej odstránenie. Ak záťaž teplom nie je možné odstrániť stavebnými, technickými alebo technologickými opatreniami, zamestnávateľ vykoná ďalšie primerané opatrenia na zníženie nepriaznivého vplyvu záťaže teplom na zdravie zamestnancov ako:

Zabezpečiť pitný režim

Zamestnanci musia mať prístup k dostatku pitnej vody. Na vnútorných pracoviskách, kde teplo pochádza z technológie, alebo na vonkajších pracoviskách počas horúcich dní, by mali zamestnávatelia poskytovať aj minerálne nápoje. Pri vysokých teplotách je tak dôležité, aby zamestnanci dostávali studené alebo vlažné nápoje na doplnenie tekutín a minerálov stratených pri nadmernom potení.

Chladené nápoje (12 až 15 °C), ako sú minerálne vody, pomáhajú predchádzať neprimeraným reakciám organizmu a zamedzujú nadmernému pocitu smädu. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pitný režim na vlastné náklady.

Tienenie a vetranie pracoviska

Zamestnávatelia by mali zabezpečiť, aby na pracovisko neprenikali priame slnečné lúče cez okná alebo svetlíky. To znamená, že by mali zabezpečiť tieniace žalúzie a rolety. Ak na pracovisku nie je klimatizácia, je potrebné zvýšiť pohyb vzduchu pravidelným vetraním alebo ventilátormi. Ventilátory však musia byť umiestnené a nasmerované tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela.

Úprava režimu práce

Ak si to situácia vyžaduje, zamestnávateľ môže pristúpiť aj k zmene pracovného času:

  • posunúť začiatok pracovnej doby
  • skrátiť pracovnú dobu
  • zaradiť viac prestávok počas pracovnej doby
  • predĺžiť prestávky

POZOR! Prestávky poskytované na ochranu zdravia pri práci sa započítavajú do pracovného času. Sú však určené na ochladenie osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou, poprípade na opustenie pracoviska s horúcou teplotou a ochladenie sa v klimatizovanom priestore.

Zabezpečiť vhodné pracovné odevy

Vhodný pracovný odev má byť jednovrstvový, podľa možnosti svetlej farby a z prírodných materiálov (jednovrstvové), pretože syntetické materiály neumožňujú odparovanie potu.

Dodržiavanie prípustnej povrchovej teploty

Teplota pevných materiálov, strojov a technických zariadení, s ktorými prichádza pokožka zamestnanca do kontaktu počas celej pracovnej zmeny, nesmie byť vyššia ako 43 °C. Dotyková plocha pritom nesmie presiahnuť 10 % povrchu tela alebo povrchu hlavy zamestnanca.

Ponúkame meranie mikroklimatických podmienok aj na vašom pracovisku!

Záver

Bezpečné pracovné prostredie je nevyhnutné pre získavanie a udržanie zamestnancov, zvyšovanie ich výkonu a pohody, a znižovanie chýb a pracovnej záťaže. V čase zvýšených teplôt musí zamestnávateľ prijať opatrenia na ochranu zdravia zamestnancov, ako je zabezpečenie pitného režimu a úprava pracovných podmienok.

Vhodné opatrenia môžu predísť ohrozeniu zdravia a vzniku pracovných úrazov. Preto, ak je mimoriadne vysoká teplota, dodržiavajte pitný režim a sledujte svoje telo pred varovnými signálmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *