Aktuality
26.06.2024

Ako pitný režim ovplyvňuje produktivitu na pracovisku?

MUDr. Július Gažovič

Inštruktor prvej pomoci

Každý hovorí o rannej šálke kávy ako o spôsobe, ako naštartovať deň a byť produktívny. Ale čo zvyšok pracovného dňa?

Stalo sa vám, že ste tesne pred obedom, alebo v polovici poludnia pociťovali ospalosť? S najväčšou pravdepodobnosťou je táto ospalosť spôsobená nedostatočnou hydratáciou. Pri chaose nabitého pracovného dňa sa cieľ piť viac vody možno ľahšie povie, ako vykoná. Príjem vody počas dňa vám však pomôže udržať si bdelosť a lepšie sa sústrediť počas práce.

Prečítajte si viac o tom, ako hydratácia prispieva k vášmu zdraviu a fungovaniu v práci, a o spôsoboch, ako si zabezpečiť dostatočný príjem vody počas dňa.

Prečo je pitný režim dôležitý?

Pitný režim je množstvo tekutín, ktoré by sme mali denne vypiť. Naše telo je z veľkej časti tvorené vodou, ktorá zohráva dôležitú úlohu v mnohých telesných funkciách. Voda je dôležitá pre správne fungovanie nášho tela, pre udržanie hydratácie, či pre udržanie zdravia a produktivity na pracovisku.

Keď sa celkový obsah vody v tele zníži, nemá naše telo dostatok vody na vykonávanie svojich základných funkcií. V tom momente nastupuje dehydratácia zo straty tekutín. Nedostatok hydratácie môže viesť k únave, zníženiu koncentrácie a celkovej výkonnosti. V extrémnych prípadoch môže spôsobiť dokonca aj vážne zdravotné problémy.

Ako tomu môžete predísť? Jednoducho. Pite vodu! Zdravotníci odporúčajú vypiť každý deň minimálne 8 pohárov vody, čo sú zhruba 2 litre vody.

Zlepšuje funkciu mozgu a produktivitu

Vedeli ste, že hydratácia priamo ovplyvňuje našu schopnosť sústrediť sa a efektívne pracovať? Ak sme dehydratovaní, naša mozgová činnosť sa spomaľuje, čo vedie k nižšej produktivite a vyššiemu riziku chýb. Mnohé štúdie dokazujú, že už mierna dehydratácia môže výrazne znížiť vašu kognitívnu výkonnosť a schopnosť riešiť problémy, či ovplyvniť vašu náladu. V štúdii uverejnenej v časopise Journal of Nutrition sa zistilo, že už strata 1,4 % tekutín môže viesť k bolestiam hlavy, nižšej koncentrácii, či dokonca zhoršenej nálade.

Pri sedavej práci sa preto snažte vypiť aspoň 1 až 2 poháre vody za hodinu. Ak si vaša práca vyžaduje, aby ste boli na nohách niekoľko hodín v kuse alebo pracujete vonku pri vyšších teplotách, zvážte zvýšenie príjmu vody. Nahradíte tak stratu vody nadmerným potením alebo stratou tekutín.

Bojuje proti únave

Ďalším hlavným príznakom dehydratácie je únava. Keď sa cítite ospalí, vaša produktivita často klesá. Nespoliehajte sa na kofeínové alebo sladké nápoje, ktoré udržiavajú vašu energetickú hladinu v práci. Dôsledné pitie vody udržiava vašu hydratáciu na zdravej úrovni a pomáha tak bojovať proti únave.

Odstraňuje toxíny z tela

Výhodou pitia vody je, že zbavuje telo toxínov a udržiava váš imunitný systém zdravý. To je obzvlášť dôležité v období chrípky a prechladnutia, pretože to pomáha odvrátiť infekciu. Prečo? Dôsledný príjem tekutín udržiava telo správne hydratované a funkčné na optimálnej úrovni.

Ako dodržiavať pitný režim?

Pravidelný príjem tekutín pomáha udržiavať rovnováhu elektrolytov v tele, čo je nevyhnutné pre správne fungovanie svalov a nervového systému. V práci, kde často čelíme stresu a náročným úlohám, je dôležité dodržiavať pitný režim, aby sme predišli únave a udržali si energiu po celý deň.

Existuje niekoľko spôsobov, ako dodržiavať pitný režim. Tu sú naše tipy:

  • Mať vždy pri sebe fľašu s vodou - to nám pomáha pripomínať, že musíme piť.
  • Piť malé dávky počas celého dňa - to je lepšie ako piť veľké množstvo naraz.
  • Piť ešte pred pocitom smädu - smäd je už signálom, že je vaše telo dehydratované.
  • Piť viac, keď je horúco alebo keď cvičíme - v týchto situáciách naše telo potrebuje viac vody.
  • Zahrnúť do pitného režimu aj iné tekutiny - napríklad čaje, prírodné šťavy, ovocie a polievky, ktoré tiež prispievajú k hydratácii.

Koľko vody je potrebné vypiť?

Udržiavanie zdravého pitného režimu je kľúčové pre vaše celkové zdravie a pohodu. Váš ideálny príjem vody by mal byť odvodený od vašej hmotnosti - každý kilogram vášho tela vyžaduje približne 35 až 40 ml vody denne. To znamená, že ak vážite 70 kg, mali by ste denne vypiť približne 2,45 až 2,8 litra vody.

Všeobecné odporúčania pre príjem vodypribližne 2,7 litra pre ženy a 3,7 litra pre mužov. Tieto hodnoty však môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi, vrátane vašej úrovne fyzickej aktivity a okolitých podmienok, ako je horúce počasie. Preto je potrebné, aby ste počúvali svoje vlastné telo.

Rola zamestnávateľa v podpore pitného režimu

Pitný režim nie je len dôležitým faktorom v udržiavaní zdravia na pracovisku, ale je to aj zákonom stanovená povinnosť zamestnávateľa. Táto povinnosť je stanovená v § 6 ods. 3 písm. b) zákona č. 124/2006 Z. z., ktorý zároveň ustanovuje aj povinnosť zamestnávateľa upraviť pitný režim vnútorným predpisom. Smernicu na zabezpečenie pitného režimu na pracovisku vypracováva pracovná zdravotná služba v spolupráci s bezpečnostným technikom a vedúcimi zamestnancami.

Podľa právnych predpisov musí zamestnávateľ zabezpečiť pitný režim pre svojich zamestnancov tak, aby boli schopní dopĺňať stratené tekutiny a minerálne látky pri práci. To znamená, že na pracovisku musí byť stále k dispozícii pitná voda na náklady zamestnávateľa. V niektorých prípadoch, napríklad pri extrémnych teplotách alebo pri náročnej fyzickej práci, by mal zamestnávateľ zamestnancovi poskytnúť aj minerálne nápoje.

Poskytovanie dostatočných zdrojov

Je dôležité, aby zamestnávatelia poskytovali prístup k pitnej vode a iným vhodným nápojom. Filtrovaná voda, čaj a nesladené nápoje musia byť ľahko dostupné.

Podpora hydratácie môže výrazne zlepšiť zdravie a pohodu zamestnancov, čo vedie k vyššej produktivite a nižšej absencii z dôvodu choroby. Ak pracovníci pracujú v zvýšených teplotách alebo v iných špeciálnych podmienkach, ako je uvedené v legislatíve, musí zamestnávateľ ponúknuť nápoje vždy aj na mieste výkonu práce.

Naše skúsenosti s podporou pitného režimu

U nás, v JKBOZ sme zaviedli niekoľko opatrení na podporu pitného režimu. Okrem stáleho prístupu k pitnej vode sme zakúpili aj Sodastream a zamestnancom sme poskytli osobné fľaše na vodu. Zamestnanci pracujúci mimo kancelárie majú samozrejme zabezpečený pitný režim formou balenej vody a minerálnej vody. Taktiež pravidelne poskytujeme zamestnancom čerstvé ovocie ako jablká, či melón, čo prispelo k zlepšeniu celkového zdravia a produktivity tímu.

Tento pozitívny trend nás motivuje pokračovať aj naďalej v podpore pitného režimu našich kolegov. Je to obzvlášť dôležité pri mimoriadne teplých, letných dňoch.

Výhody pitnej vody na pracovisku

Vyššia produktivita

Dostatočná hydratácia zlepšuje kognitívne funkcie, koncentráciu a celkovú výkonnosť zamestnancov. Hydratovaní zamestnanci sú menej unavení a dokážu lepšie plniť svoje úlohy.

Nižšia miera absencie

Hydratácia prispieva k celkovému zdraviu, čo znamená menej chorôb a nižšiu mieru absencie. Zamestnanci, ktorí pravidelne pijú vodu, majú silnejší imunitný systém a menej často chýbajú v práci.

Zlepšenie pracovnej atmosféry

Poskytovanie pitnej vody a podpora hydratácie môže vytvoriť pozitívne pracovné prostredie. Zamestnanci ocenia starostlivosť zamestnávateľa o ich zdravie a pohodu, čo môže viesť k vyššej spokojnosti a lojality.

Záver

Zdravie zamestnancov je dôležité pre efektivitu práce a znižuje riziko pracovných úrazov a chorôb. Pitný režim nie je iba osobnou zodpovednosťou zamestnanca, ale aj povinnosťou zamestnávateľa.

Zapamätajte si, že voda je základom života, a jej správna konzumácia je nevyhnutná pre vaše zdravie a pohodu na pracovisku. Buďte preto pozorní voči signálom dehydratácie a dodržujte pitný režim. Zbaľte si fľašu s vodou na cestu a uistite sa, že máte k dispozícii dostatok vody na pracovisku. Vaše telo a váš pracovný výkon vám budú vďačné.

Často kladené otázky (FAQ)

Prečo je dôležitý pitný režim na pracovisku?

Pitný režim je dôležitý, pretože dostatočná hydratácia zlepšuje koncentráciu, znižuje únavu a zvyšuje celkovú produktivitu zamestnancov.

Ako často by mali zamestnanci piť vodu počas pracovného dňa?

Zamestnanci by mali piť vodu pravidelne počas celého dňa, ideálne každú hodinu, aby udržali optimálnu hladinu hydratácie.

Koľko vody by som mal denne vypiť?

Odpoveď na túto otázku sa môže líšiť v závislosti od vašej hmotnosti, veku, pohlavia a úrovne fyzickej aktivity. Všeobecne sa odporúča vypiť aspoň 2 litre vody denne.

Je možné vypiť príliš veľa vody?

Áno, je to možné. Tento stav sa nazýva hyponatrémia a môže byť nebezpečný. Vodu pite vždy v rozumnej miere.

Môžem nahradiť vodu aj inými nápojmi?

Nie všetky nápoje hydratujú telo rovnako ako voda. Napríklad alkoholické a kofeínové nápoje môžu v skutočnosti prispievať k dehydratácii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *