Aktuality
29.01.2024

Ako Predísť Otlakom na Nohe Kvalitnou Obuvou?

„Ľudské chodidlo je stroj majstrovskej konštrukcie a umelecké dielo.“ Leonardo da Vinci

Chodidlo sa skladá z 26 kostí obalených svalmi v dĺžke zhruba 5,7m, 107 väzov, žíl, tepien a nervov v celkovej dĺžke 1,6 km. Dokopy je na oboch chodidlách 52 kostí, čo predstavuje jednu štvrtinu kostí celého tela. Keď sa na chodidle vytvoria otlaky, dokážu tak poriadne znepríjemniť život. O to viac, ak máte s otlakom stáť na nohách priemerne 8 hodín denne, čo môže byť až 1920 hodín ročne.

Prečo je teda dôležité nosiť správnu obuv a ako môžeme predísť problémom s otlakmi?

Otlaky na Nohe – Ako a Prečo Vznikajú?

Otlaky sú bolestivé kožné lézie, ktoré vznikajú v dôsledku opakovaného trenia alebo tlaku na určité časti chodidla alebo inej oblasti nohy. Dôjde tak k podráždeniu a miernemu zápalu postihnutého miesta, ktoré sčervená a výrazne bolí. Otlaky sú častým problémom, ktorý môže spôsobiť nepríjemné bolesti a nepohodlie zamestnanca.

Bolestivé otlaky na chodidlách.

Často vznikajú v nových nerozchodených topánkach, či v obuvi, ktorá je úzka a nesedí správne na nohe. Otlaky bolia a hoja sa pomaly najmä vtedy, ak na miesto naďalej pôsobí tlak obuvi. Vysoká teplota, potenie nôh, ale aj opuch môže zapríčiniť, že je tlak na otlak o to intenzívnejší.

Dôležitosť Správnej Obuvi

Prečo je teda dôležité nosiť správnu obuv? Kvalitné obutie nie je len luxusom, ale nevyhnutnosťou pre zachovanie zdravia a bezpečnosti našich nôh. Nepohodlná, nekvalitná obuv môže spôsobiť rôzne problémy, vrátane otlakov, zošúchania kože, kurích očí, infekcií, či dokonca bolesti kĺbov a chrbtice. Preto je kľúčové vybrať si obuv, ktorá je nielen pohodlná, ale aj vhodná pre naše potreby a prostredie, v ktorom pracujeme.

Kľúčové Faktory pri Výbere Obuvi

Pri výbere vhodnej obuvi je dôležité venovať pozornosť nielen dizajnu, ale aj technickým vlastnostiam a použitým materiálom. Kvalitná obuv má byť vyrobená z materiálov, ktoré sú odolné, pružné a zároveň priedušné. Moderné technológie a inovácie v obuvníckom priemysle umožňujú vyrábať obuv s vysokým stupňom komfortu a bezpečnosti. Výber obuvi z kvalitných materiálov vám zaručí, že bude obuv slúžiť a chrániť nohu zamestnanca po dobu viacerých rokov.   

Nepodceňujte Výber Správnej Veľkosti

Základom prevencie proti otlakom, či iných nepríjemností je výber správnej veľkosti obuvi. Nové topánky si preto vždy radšej najskôr vyskúšajte. Nie je totiž nič horšie ako obuv ktorá nesedí, pri chôdzi škrie, tlačí, alebo naopak je veľká a vyzúva sa. Nesprávna obuv môže spôsobiť nepohodlie zamestnanca a riskuje tak svoje zdravie a bezpečnosť.

Správna veľkosť obuvi ako prevencia pred otlakmi.

Pred tým, ako zakúpite pracovnú obuv pre vašich zamestnancov, si preto v prvom rade dôkladne preverte veľkosti ich topánok. Aj taká maličkosť ako zlá veľkosť obuvi totiž dokáže znížiť pracovnú efektivitu, zdravie, či spokojnosť ľudí. Je dôležité, aby mala obuv správnu šírku a dĺžku, aby poskytla dostatočný priestor pre prsty a zabránila tak aj tvorbe otlakom.

Správny strih by mal pre zaručenie pohodlia kopírovať tvar nohy a preto je istejšie zvoliť si výber obuvi od európskych výrobcov obuvi. Tento krok zabezpečí, že bude obuv prispôsobená pre náš trh a tým pádom aj pre náš typ chodidiel. V pracovných topánkach totižto zamestnanec trávi väčšinu pracovného dňa. Neulakomte sa ani na príliš lacnú a nekvalitnú obuv.

Bezpečnosť a Certifikácie

Pri výbere pracovnej a ochrannej obuvi je nutné dbať na dodržiavanie požadovanej bezpečnostnej normy. Vybraná pracovná obuv musí prejsť certifikačným procesom. Tieto vlastnosti danej obuvi môžete nájsť v piktogramoch, ktoré ich označujú. Takto navrhnutá obuv je vhodná pre kvalitné používanie, ale aj pre bezpečnú chôdzu.

Pred kúpou je teda potrebné zistiť, kde sa bude obuv používať a za akých podmienok. Budú ju zamestnanci nosiť v interiéri alebo exteriéri? V akom počasí sa bude nosiť? Ako dlho? Aká je teplota prostredia, ktorému budú zamestnanci vystavení? Odpovedať na tieto otázky a následne vybrať najlepšiu možnosť vám môže pomôcť odborník na ochrannú pracovnú obuv spolu s vašim bezpečnostným technikom.

Vložka a Otlaky

Ako prvá do kontaktu s chodidlom prichádza stielka, alebo vložka v topánke. Vyberajte takú vložku, ktorá má schopnosť nasať vlhkosť, je komfortná a správne tvarovaná. Pre zamedzenie potenia musí mať noha v obuvi zabezpečené dostatočné odvetrávanie. Odporúčame zvoliť stielku z antibakteriálnou úpravou a s tlmením nárazov, ktorá nevytvára otlaky na chodidlách.

Vplyv Materiálov na Komfort a Bezpečnosť

Materiál je dôležitým faktorom pri výbere obuvi. Dnes existuje široká škála používaných vonkajších aj vnútorných materiálov, ktoré sú technologicky na vrchole. Je dôležité, aby tieto materiály vyhovovali ergonomickým a ochranným požiadavkám a zároveň zabezpečovali pohodlie nositeľa.

Na vonkajšiu ochranu obuvi sa používa okrem kože technická textília, mikrovlákno, Cordura, sieťovina a mnoho ďalších moderných materiálov. Tieto materiály majú za úlohu hlavne ochraňovať nohu, udržať ju v teple, v suchu a odpudzovať špinu a prach. Na vnútro obuvi sa zas využívajú materiály, ktoré zabraňujú prieniku vody, odvádzajú pot, či dokonca môžu obsahovať aj striebro pre antibakteriálne pôsobenie. Podšívky obuvi sa vyrábajú napríklad z mikrovlákna vyvinutého tak, aby obuv regulovala teplo, bola antialergická, či dokonca odolná voči mikróbom a baktériám.

Pôvod Značky Ako Záruka Kvality

Okrem technických vlastností je dôležité zvážiť aj pôvod značky. Značky s dlhou históriou a know-how v obuvníckom priemysle majú často overenú kvalitu a spoľahlivosť. Ich produkty sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov a podliehajú prísnym kontrolám kvality. Tieto vlastnosti vám tak zabezpečia, že vaši zamestnanci budú môcť pracovať bezpečne, efektívne a bezbolestne.

Je ťažké sa orientovať v dnešnom svete preplnenom produktov, reklám a výrobcov. U nás v JKBOZ sme taktiež prešli dlhou cestou hľadania, skúšania a testovania rôznych značiek a druhov pracovnej obuvi. Po dlhom hľadaní a testovaní sme objavili francúzsku značku Gaston Mille s dlhoročnými skúsenosťami. Obuv Gaston Mille spĺňa všetky naše prísne požiadavky na kvalitu, funkčnosť a bezpečnosť pre maximálnu spokojnosť zamestnancov a ich zamestnávateľov.

Historické Spojenie Značiek

Za zmienku stojí spojenie dvoch historických výrobcov ako Gaston Mille a Michelin. Spojili sily a vytvorili obuv, ktorá má štýlovú podošvu s obzvlášť protišmykovou a dobrou priľnavosťou. Do podrážky, ktorú pomenovali Gaton vyvinuli „donutsystém 360 stupňov“ tak, aby absorboval nárazy v päte.

Je vyrobený z extra mäkkého materiálu v tvare donutu, integrovaného do podrážky na päte. Tlmí nárazy a tým chráni kolenné kĺby, upevňuje stavce a obmedzuje bolesti chrbtice. Zároveň je obuv ľahká a pohodlná a preto sedí na každej nohe zamestnanca. Obuv je vhodná pre vnútorné aj vonkajšie prostredie v priemysle, logistike, či stavebníctve.

Záver

Investícia do kvalitnej obuvi je investíciou hlavne do zdravia a pohodlia zamestnancov. Pohodlie a zdravie zamestnancov by mal byť záväzok pre manažment spoločnosti. Preto sa pred kúpou najlacnejšej obuvi pre vašich zamestnancov najskôr zamyslite, či by ste v danej obuvi vydržali stáť a pracovať 8 hodín denne aj vy. Správnym výberom obuvi zachováte mobilitu a pohodlie vašich zamestnancov na dlhé roky a oni sa vám odmenia spokojnosťou, zdravím a efektívnou prácou.