Aktuality
27.03.2024

Bolia vás v práci oči? Môžete trpieť digitálnou únavou zraku

Ľudské oko, to je fascinujúci prírodný aparát, ktorý nás spája so svetom okolo nás. Dúhovka, rohovka, šošovka, sietnica a optický nerv - to sú len niektoré z jeho zložiek, ktoré spoločne vytvárajú obraz, ktorý vidíme. Každá časť oka hrá svoju jedinečnú úlohu v procese videnia, od ohýbania svetla až po prenos signálov do mozgu. Bez tohto úžasného orgánu by sme boli odrezaní od vizuálneho sveta, ktorý nás obklopuje.

V dnešnej digitálnej dobe sa stáva nevyhnutným denným zvykom stráviť veľké množstvo času pred obrazovkami rôznych elektronických zariadení. S tým súvisí narastajúci problém súvisiaci so zrakom, ktorý trápi čoraz viac ľudí. Máte unavené, citlivé a bolestivé oči, či rozmazané alebo zahmlené videnie? Pracujete dlhodobo s počítačom? V tomto článku preskúmame faktory, ktoré prispievajú k digitálnej únave očí a poskytneme odborné rady na ochranu zraku.

Čo je digitálna únava očí?

Digitálna únava očí, známa aj ako syndróm počítačového videnia, je jav, ktorý zahŕňa vizuálne a očné príznaky v dôsledku dlhodobého používania digitálnych obrazoviek a zariadení. Veľký podiel pracovnej sily na Slovensku pracuje na administratívnych pozíciách a denne využíva zobrazovacie jednotky väčšinu svojho pracovného dňa. Toto nadmerné využívanie digitálnych technológií môže byť príčinou viacerých problémov s očami, ako aj so samotným zrakom.

Hlavnými príznakmi digitálnej únavy očí sú:

  • Bolesť hlavy
  • Rozmazané videnie
  • Bolesť krku
  • Bolesť chrbta
  • Bolesť ramien
  • Suché oči
  • Dvojité videnie
  • Nepohodlie v očiach
  • Únava a podráždenie očí

Tieto príznaky sa objavujú najčastejšie u ľudí, ktorí trávia dlhé hodiny pred obrazovkou, napríklad pri práci v kancelárii. 

Vidíte dobre? Otestujte sa!

Prečo tento problém vzniká?

Hlavným dôvodom únavy očí je sústredenie a zaostrovanie pohľadu do blízka, čo vedie k preťaženiu svalov zodpovedných za zaostrovanie. Pri dlhodobom sledovaní obrazovky je tiež menšia frekvencia žmurkania, čo spomaľuje produkciu slzného filmu a vedie k suchým očiam. Tieto fyziologické faktory vedú k podráždeniu očí, rozmazanému videniu a iným nepríjemným symptómom.

Tu sú niektoré hlavné príčiny:

  1. Nesprávna vzdialenosť a uhol obrazovky: Vzdialenosť a uhol vášho počítačového monitora sa zvyčajne líšia od vzdialenosti, keď čítate knihu alebo píšete na papier. V dôsledku toho musia vaše očné svaly viac pracovať a meniť zaostrenie pri práci s digitálnymi obrazovkami. Pre správne nastavenie obrazovky sa riaďte pokynmi vášho bezpečnostného technikapracovnej zdravotnej služby.
  2. Napätie očí: Dlhodobé sústredenie očí na obrazovku alebo displej a klávesnicu, ktoré sú pomerne blízko tváre, môže preťažiť očné svaly.
  3. Málo žmurkania: Pri sústredení sa na obrazovku žmurkáme až 5x menej a slzný film na povrchu oka tak vysychá.
  4. Svetlo obrazovky: Svetlo obrazovky môže prispieť k únave očí. Taktiež nevhodné umiestnenie monitora, či osvetlenie v miestnosti môže spôsobiť odraz na obrazovke. Nie ste istý, či máte správne a dostatočné osvetlenie na pracovisku? Pomôcť vám môžu profesionáli, ktorí vám osvetlenie odmerajú a posúdia, či je osvetlenie na pracovisku dostatočné. Viac o meraniach na pracovisku sa môžete dočítať tu.
  5. Dlhodobé používanie: Zamestnanci, ktorí sa na obrazovky pozerajú dve alebo viac hodín v rade každý deň, majú najväčšie riziko tohto stavu.

Potrebujete meranie osvetlenia?

Ako si ochrániť zrak?

Pravidlo 20-20-20

Jedným z hlavných odporúčaní na ochranu zraku je dodržiavanie pravidla 20-20-20. To znamená, že každých 20 minút by ste mali odtrhnúť zrak od obrazovky na 20 sekúnd a sústrediť sa na objekt vzdialený aspoň 20 stôp, čo je asi 6 metrov. Stačí sa pozrieť preč od obrazovky počítača alebo von oknom. Toto pravidlo umožňuje očným svalom oddýchnuť si od neustáleho sústredenie sa na jeden bod a prenastaviť sa na videnie do diaľky. Ak vás virtuálne stretnutia držia na stoličke dlhší čas, zavrite oči na 20 sekúnd, aby si oddýchli.

Digitálna únava očí a pravidlo 2O/20/20.

Prestávky pre zdravie očí

Štandardnou praxou administratívnych pracovníkov je prerušiť dlhé sedavé obdobie prestávkou na ponaťahovanie svalov a prechádzkami na vyčistenie hlavy. Po odpútaní od pozerania na obrazovku doprajete očiam oddych, ktorý je dôležitý pre zdravie celého tela.

Správna ergonómia

Správnu ergonómiu na pracovisku určuje Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 276/2006 Z. z., ktoré stanovuje minimálne požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci so zobrazovacími jednotkami. Nariadenie hovorí, že optimálna pozorovacia vzdialenosť medzi okom zamestnanca a obrazovkou by mala byť medzi 500 mm až 700 mm. Táto vzdialenosť závisí od veľkosti detailu na obrazovke. Pozorovacia vzdialenosť však nesmie byť menšia ako 400 mm.

Digitálna únava očí a správna egonómia.

Používajte očné kvapky

Umelé slzy sú riešením pre mnohých ľudí, ktorých kvalitu života ohrozuje nepríjemný pocit suchého oka. Informujte sa o odporúčaných typoch a značkách voľne predajných očných kvapiek, ktoré sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu.

Ďalšie opatrenia

Okrem toho je dôležité dodržiavať aj ďalšie opatrenia na ochranu zraku. Patria sem pitie dostatočného množstva vody na hydratáciu očí, pravidelné vetranie miestnosti na minimalizáciu suchého vzduchu a vyhýbanie sa priamemu prúdeniu vzduchu z klimatizácie, čo môže zhoršiť suchosť očí.

Záver

Digitálna únava očí je závažným problémom v modernom svete, ktorý môže mať negatívny vplyv na celkové zdravie zraku. S pravidelným dodržiavaním opatrení na ochranu zraku môžeme minimalizovať riziko vzniku problémov so zrakom spojených s používaním digitálnych technológií. Prevencia je kľúčom k udržaniu zdravých očí a zachovaniu optimálneho zraku aj pri častejšom používaní elektronických zariadení. Dobrou správnou je, že hoci digitálna únava očí môže byť naozaj nepríjemná, zvyčajne nevedie k trvalým problémom so zrakom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *